Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan asma tavan, büyük yüzeyli omurgasız tavanlar, yalın ve hoş bir görünüm katar ve mimari tasarımı en iyi şekilde takılır. Alçıpan asma tavanlar söz konusu olduğunda, tasarımın tam yüzey çözümleri ya da tavan mahrutların kısmi kullanımı için gerekip gerekmediği konusunda yaratıcılık yaratmanın hiçbir sınırı yoktur. Hoş görünümlü alçı tavan lardır. Alçıpan Asma Tavan dünya yasalarına uygun olarak yapılan, elektrik ve sıhhi tesisatlarına kolay döşenmesine ve gizlenmesine kolaylık sağlayan, akustik ve yangına dayanım gibi özelliklere sahip uygun sistemlerdir.

 • Her çeşit iç mekân tavan uygulamalarında kullanılır.
 • Tesisatları gizleyerek dekoratif mekanlar oluşturur. Alçıpan asma tavan tesisata müdahale açısından kolay ve uygun sistemlerdir.
 • Hafif olması sebebi ile binanın taşıyıcı sistemine etkisi çok azdır. Binanın hareketlerine uygun sistemlerdir. Bu nedenle depreme dayanıklı binalar için uygundur.
 • Yangına dayanım, ses ve ısı yalıtım performans Şarlarını karşılayan sistemlerdir.
 • Delikli veya deliksiz versiyonlarâ

Alçıpan Asma Tavan Özellikleri

Alçıpan asma tavan; mevcut çelik yapı, demirli beton ve ahşap tavan iskeleti altında, elektrik ve sıhhi tesisatların rahatça döşenmesine ve saklanmasına imkan veren ideal sistemlere verilen isimdir. Alçıpan asma tavan yangına karşı dayanıklıdır ve yankıyı engelleyen özelliğe sahiptir.

Müteahhit tarafından verilecek mimari proje ve detaylarına uygun olarak, çevre profili olarak adlandırılan asma tavan U-27/ 30 mm profillerinin alt kodu Nivo, lazer veya hortum terazi ile işaretlenir. Bu işaretlemeyi takiben çırpı ipi yardımı ile çevre duvar üzerine çizilir. Asma tavan U profil bu çizgi üzerine dübel-vida veya hilti tabancası ile sabitlenir.

Asma tavan kargasındaki askı tespit mesafeleri ve noktaları, (askı çubuklarının yerleri) duvardan 20-30 cm açıktan başlamak üzere 110 cm maksimum aralıklarla ve superpose ve pafta çalışmaları doğrultusunda mekânik ve elektrik sistemi göz önünde bulundurularak ve işverenin onayı alınarak tespit edilecek ve tavanda işaretlenecektir.
Böylece tavanda mevcut veya yapılacak aydınlatma, seslendirme, yağmurlama ve benzer tesisat ile kapakların yeri dikkate alınmış olacak, bunları askı çubukları ve taşıyıcı profillerle çakışmaması sağlanacak, gerekli yerlerde takviyeler atılacaktır.
Askı çubukları belirlenen yerlere çelik dübel vida ile sabitlenecek, ana taşıyıcı C-27/ 60 mm profiller 90-115 cm aralıkları ile askı çubuklarına bağlanılacaktır. Alçıpan taşıyıcı C profillere, paralel veya dik yönden, 25 mm lik brozan vidalar kullanılarak, 20 cm vida aralıkları ile monte edilecektir.

Alçıpan taşıyıcı C profillerin aks aralıkları 40 cm ise alçıpanlar bu profillere paralel yönde, aks aralıkları 50 cm ise dik yönde monte edilecekler, Alçıpan kısa kenarlarında oluşan derzler şaşırtmalı olacaklardı. Alçıpanları birleşme yerlerine derz dolgu işlemi uygulanılarak tavan boya ve benzeri dekoratif işlemlere hazır hale getirilecektir.​

Alçı Levha Tavan:
Alçıpan asma tavan (alçı levha, alçıpan, alçıpan veya alçı plaka olarak da bilinir), iki kalın kağıt yaprağı arasında preslenmiş alçı sıvadan yapılmış bir paneldir. İç duvarları ve tavanları yapmak için kullanılır. Alçıpan konstrüksiyon geleneksel lata ve sıvaya daha hızlı bir alternatif olarak yaygın hale gelmiştir. Asma TavanDüşürülmüş bir tavan, genellikle ana (yapısal) tavanın altına sekonder bir tavandır. Ayrıca bir asma tavan, T-bar tavan, asma tavan veya asma tavan olarak da adlandırılabilir ve modern inşaat ve mimarinin bir elyaftır. Asma tavan asıl olarak yukarıdaki zeminin alt tarafını gizlemek ve bir odada akustik denge ve kontrol sağlamak için geliştirilmiştir.

  × Whatsapp
  HÇ YAPI

  Dekorasyon aslında ihtiyaç olmaktan çok mevcut yaşam kalitesini daha üst seviyeye çıkarmak için yapılan bir uygulamadır. Tamamen insanların bulunduğu mekândan daha çok keyif alması ve o ortamın kendi tarzını yansıtan izler taşıması için yapılır. Taştan Dekorasyon olarak bu bağlamda deneyimli ekibimizle sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

  ADRES

  Cumhuriyet Mh. Müftülük Cd. No:56/2 – Merkez/ADIYAMAN

  TEL

  0536 450 57 12

  EMAIL

  info@hcyapi.net